Gerçekten Uykusuzluktan Ölebilir miyiz? Araştırmaların Ortaya Koyduğu Çarpıcı Sonuçları Açıklıyoruz

Uyku, sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez bir unsur olmasına rağmen modern hayatın stresi ve yoğunluğu nedeniyle sıkça ihmal ediliyor.

Ancak uykusuzluk o kadar da sandığınız kadar basit bir şey değil ve uykusuzluğun getirdiği birçok olumsuz sonuç var.

Uyku yoksunluğu, bir dizi olumsuz etkiyi beraberinde getiriyor.

Yapılan araştırmalar, uykusuzluğun doğrudan ölüm getirmediğini gösterse de uzun vadede ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarıyor. Yani kısa bir süreliğine uykusuzluk sizi öldürmüyor ancak bunu bir yaşam biçimi hâline getirmenizin tabii ki olumsuz sonuçları var.

İlk olarak bağışıklık sistemimiz zayıflıyor. Bu da vücudumuzun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunmasız olması demek. Ayrıca yeterli uyku alınmadığında hormon dengemizi bozarak kilo alımı, diyabet, kalp hastalıklarına yol açabiliyor.

Uykusuzluğun başlıca etkileri arasında odaklanma güçlüğü de geliyor.

Uykusuz kalanlar karmaşık zihinsel görevlerde zorluk yaşayarak çok fazla hata yapabiliyor ve daha fazla riskle karşı karşıya kalıyor. Beyin hücrelerinin dinlenmesine, yeni bilgileri işlemesine izin vermek için düzenli uyku şart.

Bu etkiler beraberinde ciddi araba kazalarını, düşmeyi ve iş kazasını da getiriyor. 24 saat bile uykusuz kalsanız performansınızda düşüklük oluyor ve kanında yüzde 0,10 alkol bulunan kişinin performansına benziyor.

Uykusuzlukta kırılan rekor 11 gün 25 dakika

Araştırmalar, ne kadar süre uykusuz hayatta kalabileceğimizi gösteremiyor ancak bu konudaki rekor Randy Gardner’ın. 1964’te kendisi rekoru kırıyor ve 11 gün 25 dakika uyanık kalarak uykusuzluğun kısa vadeli sonuçlarında bir sorun olmadığını gösteriyor.

Kendisi rekorundan sonra rutin uykusuna dönüyor ve ertesi gün uyanarak hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Randy’nin uzun yıllar yaşadığını da bildiğimiz için 11 gün uykusuzluğun ölüm getirmediğini görmüş oluyoruz.

Yine de denemeye gerek yok diyoruz.

İster uzun süreli ister kısa süreli olsun uykusuzluk; yorgunluk, depresyon, anksiyete, konsantrasyon eksikliği ve psikolojik sorunlara yol açtığından hayatımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Çok uzun süre devam eden kronik uykusuzluk durumlarında ise bunlara kalp krizi, inme ve yüksek tansiyon gibi birtakım ciddi sağlık sorunları eklenebiliyor.

Eğer uyumada problem yaşıyorsanız düzenli uyku saatinizi oluşturarak, uyku ortamınızı kaliteli hâle getirerek, yatmadan önce teknolojiden uzak durarak ve rahatlama tekniklerini uygulayarak rahat bir uykuya geçebilirsiniz.

Kaynaklar: Science Alert, ABC, National Library of Medicine, BBC, WebMd, Health Match, Very Well Health

Uyku hakkında ufkunuzu genişletecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir