Arabanızda yangın çıkarak büyük tehlike açıklandı. Sakın arabanıza koymayın

Yurt genelinde kavurucu sıcakların etkisi üzerine uzmanlardan araçlar için hayati derecede bir uyarı geldi.

Uzmanlar, havaların ısınmasıyla birlikte araç içinde unutulan ve yanıcı özelliği taşıyan malzemelerin bazılarının patlama sonrası araçlarda büyük yangın çıkarabileceği tehlikesine karşı uyardı.

Araç yangınlarının istatistiklerine bakıldığında bu yangınların çıkış nedenlerinin bazılarının, araç içerisinde unutulan çakmak, powerbank, parfüm ve pil gibi yangına neden olabilecek ürünler olduğu ortaya çıktı.

“YANGINLAR KULLANILAN EŞYALARDAN ÇIKMAKTADIR”

Uzmanlar, yangınların özellikle sürücülerin kullandığı yanıcı, parlayıcı maddelerden çıktığını ifade etti. Uzmanlar, “Araçta bırakılan eşyalar nedeniyle çıkan yangınlar özellikle sürücülerin kullandığı yanıcı, parlayıcı ve ateş yakmak maksadıyla kullanılan eşyalardan çıkmaktadır. Bunlar arasında çakmaklar, çakmak gazı, dolum tüpü, her türlü basınçlı deodorant kutusu ve alkollü parfümeri ürünler. Araçta şarja bırakılan piller, bataryalar, powerbank veya cep telefonu içindeki bataryalar ayrıca nadiren de olsa, mercek etkisi yapan gözlük camları, alkollü kolonya gibi her türlü yanıcı ve parlayıcı sıvılar gibi yine her türlü patlayıcı maddeler bulunmaktadır. Bunun yanında araçlarını yıl içerisinde yaptırılmadığında gazlı ve benzinli arabalardaki geçişlerde kullanılan hortumların zaman içerisinde yıpranması ve gaz kaçırmasıyla birlikte olabilen yangınlar meydana gelebiliyor. Bunlara kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

“YANICI VE PARLAYICI ÜRÜNLER SICAK HAVALARDA ARAÇTA BIRAKILMAMALI”

Öte yandan uzmanlar, “Yanıcı ve parlayıcı ürünler sıcak havalarda araçta bırakılmaması gerekiyor. Özellikle bu son günlerdeki sıcaklarda araç içerisindeki sıcaklığın artmasıyla bu olumsuzlukların yaşanabileceğini göz ardı etmeden dikkat etmemiz gerekiyor. Bunlarla ilgili hassasiyetimizi korumamız gerekiyor. Lütfen araçlarımızda patlayıcı, parlayıcı, yanıcı malzemeleri bulundurmayalım, bırakmayalım, bunları unutmayalım. Dolayısıyla kendi güvenliğimiz açısından bu hususlara dikkat edelim diye burada bizim bir tavsiyemiz olacaktır. Bunun haricinde araçlarımızın da yıllık bakımlarını ihmal etmeyelim. Kusursuzca yaptıralım kesinlikle” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir